szyb rydultowy galGórnicy nadal w pierwszej dziesiątce najlepiej ocenianych i cieszących się szacunkiem zawodów. Co prawda to dziewiąta pozycja i spadek o dwa miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale nadal wysoko. A kiedy dodać do tego hejt, jaki regularnie przetacza się wobec tej grupy zawodowej - to nawet bardzo wysoko. Pierwsze miejsce w badaniu SW Research niezmiennie okupują strażacy. Najgorzej oceniani są influenserzy, youtuberzy i politycy: posłowie, europosłowie, a nawet radni. Nie najlepszego zdania jesteśmy też o ministrach i senatorach.

Hejterów w górnikach denerwuje wszystko. W PRL-u to były sklepy górnicze z luksusowymi na tamte czasy towarami, potem nagrody pieniężne za ciężką pracę. Irytują ludzi także deputaty węglowe, choć podobne świadczenia pobiera wiele grup zawodowych, np. kolejarze i leśnicy. W czasie pandemii padały oskarżenia o roznoszeniu przez nich choroby, a nawet "jedzeniu rolad z nietoperzy". Do tego dochodzi wysokie uzwiązkowienie, protesty, a podczas nich rzucanie petard, palenie opon i blokowanie ulic. Tym bardziej więc wysoka pozycja w rankingu poważanych zawodów budzi zdziwienie. Tę profesję jako szanowaną wskazało aż 62,3 proc. ankietowanych!

Już po raz piąty agencja badawcza SW Research zapytała Polaków o to, jakim poważaniem darzą przedstawicieli różnych zawodów. W tegorocznym zestawieniu pojawiło się aż 51 kategorii zawodowych, wśród których znalazło się 12 debiutantów. Tegoroczne wyniki wskazują na kontynuację pewnych trendów, ale również na zaskakujące zmiany na podium.

Bezkonkurencyjni pozostają strażacy, którzy kolejny raz zajęli pierwsze miejsce, ciesząc się zaufaniem aż 83 proc. badanych. Drugie miejsce ponownie przypadło ratownikom medycznym z wynikiem 81,5 proc. Niespodzianką jest pojawienie się na trzecim miejscu debiutanta – pilota samolotu pasażerskiego, który uzyskał 81 proc. społecznego poważania.

 
 

Wysoko oceniani są również przedstawiciele zawodów medycznych – pielęgniarki i lekarze, jednak różnica między podium a kolejnymi miejscami jest znacząca, wynosi średnio aż 8 punktów procentowych.

- Dominacja zawodów ratowniczych oraz wysoki debiut pilota samolotu wskazują, że Polacy cenią profesje wiążące się z realną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i życie innych. Jest to wyraz społecznego zaufania, szczególnie ważnego w czasach różnych kryzysów - podkreśla Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Ranking społecznego poważania zamykają influencerzy oraz youtuberzy. Niewiele lepiej zostali ocenieni politycy - posłowie i europosłowie.

- Niskie noty dla influencerów i polityków świadczą o głębokim kryzysie społecznego zaufania do tych profesji. Polacy coraz częściej postrzegają je jako oderwane od rzeczywistości, skoncentrowane na autopromocji i mało autentyczne - zauważa Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Kto najwięcej zyskał w rankingu zaufania w porównaniu do ubiegłego roku? Rolnik indywidualny (+10 miejsc, aktualnie 11. miejsce). To prawdopodobnie efekt rolniczych protestów i dobrej jakościowo polskiej żywności, której ta grupa zawodowa w społecznym odbiorze broniła.  Awansowali także księgowi i oficerowie. 

Największe spadki zanotowali: przedsiębiorca, właściciel dużej firmy (-6 miejsc, aktualnie 28. miejsce) oraz sędzia (-4 miejsca, aktualnie 23. miejsce).

Wśród nowych zawodów, które pojawiły się w tegorocznym zestawieniu, warto zwrócić uwagę na bardzo dobry wynik strażnika granicznego (6. miejsce), a także umiarkowane notowania stewardów, stewardess (16. miejsce) czy psychoterapeutów (20. miejsce). Mniej popularne okazały się zawody artystyczne takie jak tancerz baletowy (33. miejsce) czy aktor (34. miejsce).

Ranking SW Research to nie tylko lista zawodów – to także barometr społecznych wartości i oczekiwań. Pokazuje, że Polacy doceniają zawody związane z realną pomocą i odpowiedzialnością, jednocześnie dystansując się od profesji postrzeganych jako oderwane od codziennych problemów obywateli.

źródło: nettg.pl, autor: AMC, fot.: Jarosław Galusek/ARC