rok-akademickiAbsolwenci górnictwa i geologii są w czołówce najlepiej zarabiających. Po Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Wrocławskiej średni zarobek przekracza 7 tys. zł, po Politechnice Śląskiej – 6 tys. Takie dane pokazuje ogólnopolski system monitorowania ELA, czyli Ekonomiczne Losy Absolwentów Szkół Wyższych (ela.nauka.gov.pl).

Z kolei ranking Kuwik Ciesielski Family Office pokazuje, że ośmiu absolwentów AGH, pięciu – Politechniki Warszawskiej i trzech Politechniki Śląskiej ma majątek przekraczający 100 mln euro.

ELA jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Gromadzi dane o ekonomicznych losach niemal 750 tys. absolwentów polskich szkół wyższych, żeby ustalić – ile zarabiają, jak długo po studiach szukają pracy lub ilu wśród nich jest bezrobotnych.

ELA pokazuje nie tylko wysokość pensji, która co miesiąc wpływa na konto młodego pracownika, ale odnosi też jego zarobki do sytuacji na rynku pracy tam, gdzie absolwent mieszka.

W woj. śląskim, jak wynika z raportu ELA, górnictwo i geologia na Politechnice pod względem wysokości zarobków plasuje się na trzecim miejscu, tuż za filologią polską na Uniwersytecie Śląskim i instrumentalistyką na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wysoko w rankingach zarobków na Politechnice Śląskiej umiejscowiły się jeszcze elektrotechnika, makrokierunek – informatyka przemysłowa, informatyka, inżynieria bezpieczeństwa, automatyka i robotyka, zarządzanie i inżynieria produktu.

Ciekawe dla tegorocznych maturzystów podsumowanie przygotowała firma Kuwik Ciesielski Family Office. To ranking szkół wyższych 2017 r. mierzony majątkiem najbogatszych Polaków. Wynika z niego, że jeśli przymierzasz się do… zostania milionerem, najlepiej, abyś studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wychowała ona bowiem aż ośmiu absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro. Na drugim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska. Z pięcioma absolwentami tej uczelni autorzy raportu powiązali majątek przekraczający 100 mln euro. Trzecie miejsce ex aequo zajęły trzy uczelnie: Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Warszawski – po trzech absolwentów. Pojedynczy milionerzy ukończyli też kolejne dwie regionalne uczelnie: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Uniwersytet Śląski.

Prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH w Krakowie podkreśla, że uczelnia, którą zarządza, stawia na wysoką jakość kształcenia studentów.

- To przekłada się na późniejsze losy absolwentów. Prowadzone przez nas badania losów osób, które ukończyły AGH pokazują, że ponad 60 proc. naszych absolwentów znajduje zatrudnienie jeszcze przed obroną pracy dyplomowej. Ponad 90 proc. z nich w kilka miesięcy po ukończeniu studiów podejmuje pracę. Tak dobry start procentuje w przyszłości świetnymi karierami zawodowymi. Bardzo wielu naszych absolwentów to prezesi największych w Polsce firm, które z powodzeniem działają także na rynkach międzynarodowych. Po pięciu latach studiów wchodzą płynnie na rynek pracy solidnie przygotowani. A po kilkudziesięciu zostają milionerami – stwierdza prof. Tadeusz Słomka.

źródło: nettg.pl, autor: Aldona Minorczyk-Cichy

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056