- Czujemy się oszukani, gdyż zawarte ustalenia i wielokrotne zapewnienia o odbiorach naszego węgla nie są realizowane, a zwały węgla rosnące na przykopalnianych składowiskach, budzą coraz większy niepokój załóg górniczych – napisali w piśmie do wicepremiera i ministra aktywów państwowych przedstawiciele „Solidarności” ze spółki Tauron Wydobycie. Do spółki należą trzy kopalnie: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

Pismo do wicepremiera Jacka Sasina wysłali 30 października przedstawiciele Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Tauronie Wydobycie. Dokument został również przesłany m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i wiceministra aktywów państwowych Marka Wesołego.

Jak zaznaczyli na wstępie związkowcy z „S”, chodzi o niewywiązywanie się przez Tauron Polska Energia z zawartych ustaleń dotyczących odbiorów węgla, a jego głównym adresatem jest Jacek Sasin, jako osoba, która nadzoruje działalność spółek energetycznych w Polsce, a dodatkowo jako sygnatariusz porozumień zawartych w procesie wydzielania Taurona Wydobycie z Grupy Tauron. Związkowcy domagają się podjęcia niezwłocznych decyzji w tej sprawie.

„W trakcie negocjacji porozumień przekonywano nas, że wydzielenie z Grupy Tauron i przejęcie przez Skarb Państwa nie będzie rzutowało negatywnie na bieżącą i przyszłą działalność naszej Spółki. Czujemy się oszukani, gdyż zawarte ustalenia i wielokrotne zapewnienia o odbiorach naszego węgla nie są realizowane, a zwały węgla rosnące na przykopalnianych składowiskach, budzą coraz większy niepokój załóg górniczych. Przypominamy, że Zarząd TPE w imieniu swoim jak i Tauron Wytwarzanie złożył dnia 07.08.2023 roku pisemną deklarację odbioru miałów z Taurona Wydobycie, a dnia 5.09.2023 roku jako strona społeczna skierowaliśmy do Prezesa Tauron Polska Energia żądanie realizacji zawartych porozumień (pismo otrzymał również Pan Premier, Wicepremier i Pan Minister)” – piszą związkowcy.

„Odnosimy wrażenie, że zarząd Tauron Polska Energia zaopatrując swoje elektrownie i elektrociepłownie w zagraniczny surowiec nie dba o interes gospodarki Polski. Taka krótkowzroczna polityka może doprowadzić do powtórki scenariusza z roku 2022, czyli zapaści i braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju a sektor górniczy do kryzysu. Choć w naszych bezpośrednich spotkaniach we wrześniu i październiku br. z zarządami Tauron Polska Energia i Tauron Wytwarzanie uczestniczył pan Marek Wesoły, który mocą swego urzędu gwarantował wiarygodność prowadzonych rozmów i podjętych ustaleń o wielkości odbiorów węgla z Tauron Wydobycie to fakty, z przykrością stwierdzamy, są inne. Mamy nieodparte wrażenie, że mydli się nam oczy jakie są prawdziwe intencje względem przyszłości naszej Spółki. Nie możemy dalej się temu biernie przyglądać i uczestniczyć w tym teatrze. Niejednokrotnie udowadnialiśmy naszą wiarygodność i uczciwość w działaniach. Przypominamy, że jesteśmy reprezentantami nie tylko nie tylko ponad 7 tysięcy pracowników, ale całych gmin i powiatów, a likwidacja, do której niewątpliwie zmierza taka polityka handlowa nie pozwala nam stać bezczynnie. Ponadto jest to także łamanie podpisanej Umowy Społecznej” – argumentują przedstawiciele „S”.

Jak przekonują dalej, argument o braku zaopatrzenia na energię elektryczną wytwarzaną z węgla kamiennego przestał obowiązywać ze względu na wzrost zapotrzebowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.

„Pomimo to zapotrzebowanie na węgiel z naszej spółki zostało zredukowane na kolejny miesiąc o połowę (z 300 tys. ton na 150 tys. ton). Czy tak postępuje wiarygodny partner, który prowadzi negocjacje w dobrej wierze? Chyba, że intencje są inne? Dbając o interes społeczny i gospodarczy kraju straciliśmy na tej polityce na kilku płaszczyznach. Zabezpieczaliśmy węgiel dla Grupy Tauron, nie sprzedając innym kontrahentom, ponieśliśmy koszty zwałowania, a na końcu dowiedzieliśmy się, że Grupa nie jest zainteresowana naszym węglem. Problem narasta i wielkość nieodebranego węgla przez Grupę Tauron w 2023 roku szacowany jest na ponad 1 mln ton co stanowi 1/3 produkcji miałów naszej Spółki” – czytamy w dokumencie.

„Żądamy zdecydowanych działań ze strony Pana Ministra i oczekujemy na potwierdzenie wiarygodności Pana pozycji jako sygnatariusza zawartych porozumień i poczynionych ustaleń, w szczególności dotyczących odbioru zakontraktowanego 1 mln ton węgla przez Tauron Polska Energia w 2023 roku po cenie wynikającej z umowy” – kończą związkowcy z „S”.

Do Taurona Wydobycie należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. W minionym roku zakłady wyprodukowały nieco ponad 5 mln ton węgla. Spółka zatrudnia około 6300 osób. Przypomnijmy, że wraz z początkiem 2023 roku Tauron Wydobycie został wydzielony ze struktur kapitałowych Grupy Tauron i od tego momentu funkcjonuje jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa.

źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056