banknoty8 kkTegoroczna nagroda z okazji Dnia Górnika (tzw. barbórka) w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) zostanie wypłacona kilka dni wcześniej. Pieniądze trafią na konta pracowników 1 grudnia.

Zwykle nagroda z okazji Dnia Górnika jest wypłacana dokładnie w tym dniu, czyli 4 grudnia. W tym roku pieniądze z tego tytułu trafią na konta pracowników PGG kilka dni wcześniej. Jaki jest tego powód?

- Zgodnie z porozumieniem zawartym ze związkami zawodowymi wypłata barbórki odbywa się w terminie do 4 grudnia. W tym roku, w związku z tym, że 2 i 3 grudnia to dni wolne, zarząd podjął decyzję o wypłacie barbórki 1 grudnia – wskazuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węgla. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.

Przedstawiciele PGG nie podają informacji, ile spółka wyda na wypłatę barbórki. Według nieoficjalnych informacji, w tym roku koszt wypłaty nagrody może kosztować ok. 380 mln zł.

Wypłata barbórkowa ma wysokość zbliżoną do miesięcznej pensji. Przedstawiciele branży górniczej podkreślają, że nagroda z okazji Dnia Górnika, popularnie zwana barbórką, nie jest dodatkową wypłatą, ale częścią górniczej pensji. Nagroda z okazji Dnia Górnika zwyczajowo wypłacana była górnikom już przed II wojną światową. 30 listopada 1949 r. Rada Ministrów wydała uchwałę o szczególnych uprawnieniach dla górników. Dało to początek Karcie Górnika, w której znajdują się zapisy o wszystkich składowych górniczego wynagrodzenia, m.in. o nagrodzie z okazji Dnia Górnika.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Krystian Krawczyk

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056