kwk sosnica kzm 7W czwartek, 9 listopada, związkowcy z należącej od Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Sośnica, zwrócili się do dyrektora zakładu z prośbą o powołanie zespołu, który miałby zająć się przeanalizowaniem możliwości anulowania kar nałożonych na pracowników w 2023 roku.

Pismo w tej sprawie do dyrektora Marka Skuzy wysłali przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych działających w kopalni - NSZZ Solidarność, Związku Zawodowego Górników w Polsce, WZZ Sierpnia 80 i ZZ Kadra.

„W związku ze zbliżającą się Barbórką, jako reprezentatywne w PGG S.A. Związki Zawodowe Oddział KWK Sośnica zawracamy się do Pana Dyrektora z prośbą o powołanie zespołu do przeanalizowania możliwości anulowania kar nałożonych na pracowników w roku 2023. Zgodnie z przyjętym już wiele lat temu zwyczajem, okres barbórkowy jest w Naszej Kopalni czasem zastosowania swoistej amnestii, pozwalającym anulować kary porządkowe nałożone za mniej drastyczne przewinienia pracowników. Zaznaczamy, że kara nałożona nawet za błahe przewinienia skutkuje wysoką stratą finansową dla ukaranego pracownika w postaci ograniczenia prawa do nagród rocznych” – można przeczytać w piśmie.

„Biorąc pod uwagę, że każda kara jest trochę inna, prosimy Pana Dyrektora o przychylenie się do naszej prośby. Ze swojej strony deklarujemy aktywny udział przedstawicieli naszych związków w pracach powołanego zespołu” – dodali związkowcy.

Kopalnia Sośnica znajduje się w Gliwicach. Zakład należy do Polskiej Grupy Górniczej i zatrudnia ok. 1850 osób.

Barbórka to najważniejsze górnicze święto. Zwyczajowo w tym okresie związkowcy zwracają się o zastosowanie swego rodzaju amnestii, która pozwala anulować kary porządkowe nałożone za mniej drastyczne przewinienia pracowników. Decyzję dotyczącą anulowania części kar podjął już w tym roku np. dyrektor Mysłowice-Wesoła (o czym piszemy tutaj).

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056