W piątek, 28 czerwca, na konta pracowników Polskiej Grupy Górniczej wpłynie wypłata pierwszej kwoty jednorazowej w tym roku. Zawarte wcześniej porozumienie zakładało, że pierwsza jednorazówka zostanie wypłacona w terminie do 10 lipca, ale termin wypłaty udało się ostatecznie przyspieszyć.

Decyzję w tej sprawie zarząd PGG przekazał we wtorek, 25 czerwca.

Przypomnijmy, że porozumienie dotyczące wypłaty jednorazowych kwot dla pracowników zostało podpisane w środę, 15 maja. W dokumencie przedstawiciele związków zawodowych oraz zarządu spółki ustalili, że pracownicy PGG zatrudnieni pod ziemią na dzień 31 maja 2024 r. otrzymają 2600 zł brutto, pracownicy zatrudnieni na powierzchni (z wyjątkiem pracowników administracyjno-biurowych) 2100 zł brutto, a pracownicy administracyjno-biurowi – 1600 zł brutto. Pieniądze miały zostać wypłacone w terminie do 10 lipca 2024 r. Zarząd spółki zadeklarował jednak, że jeżeli pozwoli na to sytuacja finansowa, to pieniądze zostaną wypłacone wcześniej.

Porozumienie mówi także o tym, że pracownikom zatrudnionym 30 września 2024 roku w PGG zostanie wypłacona ponownie kwota jednorazowa w takiej samej wysokości, jak poprzednia. Ta z kolei wypłata zostanie zrealizowana do 8 listopada 2024 r.

Jednorazówki nie otrzymają jednak pracownicy, którzy np. posiadali co najmniej jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, dopuścili się kradzieży mienia zakładowego, pili alkohol czy zażywali środki odurzające w miejscu pracy.

Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Spółka zatrudnia ok. 37 tys. osób.

 źródło: nettg.pl, autor: JM

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056