spotkanie bobrek mpSytuacja bytomskiej kopalni Bobrek, która ma prowadzić wydobycie do końca 2025 r., była tematem poniedziałkowego, 1 lipca, spotkania minister przemysłu Marzeny Czarneckiej oraz Mariusza Wołosza, prezydenta Bytomia i Grzegorza Wacławka, prezesa Węglokoksu Kraj, do którego struktur należy zakład górniczy. Szefowa resortu przemysłu zapewniła w mediach społecznościowych, że nikt z pracowników kopalni nie straci pracy.

Przypomnijmy, że w czwartek, 27 czerwca, Komisja ds. zagrożeń naturalnych powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wydała negatywną opinię dotyczącą możliwości bezpiecznego prowadzenia robót górniczych w rejonie kopalni Bobrek-Miechowice 1. Jak wyjaśnił Węglokoks Kraj, skutkuje to znacznym ograniczeniem zasobów możliwych do wydobycia i koniecznością zakończenia procesu produkcji do końca 2025 r. Na decyzję nadzoru górniczego miała wpływ katastrofa, do której doszło 26 marca br. Przypomnijmy, że zgodnie z umową społeczną Bobrek miał fedrować do 2040 r. Całą sytuację opisaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Warto też wspomnieć, że kopalnia Bobrek już w 2015 r. była przygotowywana do likwidacji.

W rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie, prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek, zaznaczył że kopalnia wybierze do końca węgiel, który bezpiecznie da się wydobyć.

- Sczerpiemy wszystko to, co można sczerpać w sposób bezpieczny. Natomiast jeśli chodzi o obszar Bobrek-Miechowice 1 i znajdujące się tam pokłady 510, 507 i 509, to Komisja jednoznacznie oceniła, że bezpiecznie tego wybrać się nie da - ocenił prezes.

„Proces związany z zakończeniem eksploatacji będzie prowadzony w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej z 28 maja 2021 r. z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych, a miasto i spółka mogą liczyć na pomoc i wsparcie Ministerstwa Przemysłu dotyczące działań restrukturyzacyjnych” - zdeklarowała minister Marzena Czarnecka w mediach społecznościowych, po poniedziałkowym spotkaniu.

źródło: nettg.pl, autor: MD, fot.: Ministerstwo Przemysłu

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056