gornicy2 mdW środę (25 stycznia) w Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyła się kolejna tura rozmów płacowych. Negocjacje te w ramach prowadzonego sporu zbiorowego były prowadzone w obecności mediatora. Nie udało się jednak uzyskać porozumienia, a przedstawiciele strony związkowej po raz kolejny zapowiedzieli rozpoczęcie akcji protestacyjnych.

Mediacje rozpoczęły się w siedzibie spółki w Jastrzębiu-Zdroju o godz. 9. Mediatorem był senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Piecha.

Reprezentatywne Organizacje Związkowe działające w JSW podtrzymały żądanie wzrostu stawek płac zasadniczych o 25 proc. w 2023 roku. Jak wynika z protokołu ze spotkania prezes JSW Tomasz Cudny argumentował, że zarząd nie jest w stanie zrealizować wzrostu stawek płac zasadniczych o 25 proc. Stwierdził natomiast, że zarząd w związku z osiągniętym zyskiem w 2022 roku jest otwarty na negocjacje odnośnie wypłaty nagrody pieniężnej dla pracowników w sierpniu 2023 roku

„Musimy z przykrością przekazać pracownikom, że pracodawca (Zarząd JSW) po raz kolejny nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji, które mogły by być podstawą do osiągnięcia kompromisu i podpisania protokołu uzgodnień, określającego politykę płacową (wzrost wynagrodzeń) w 2023 roku” – czytamy w stanowisku związków opublikowanym po zakończeniu spotkania.

Jak wskazali związkowcy, mediacje to ostateczny etap rozmów, które mają doprowadzić do zawarcia porozumienia lub podpisania protokołu rozbieżności w wyniku którego zgodnie z ustawą możemy prowadzić akcje protestacyjne, do strajku włącznie.

„W najbliższym czasie podamy terminy i miejsca akcji protestacyjnych. Tak jak przewidywaliśmy czeka nas kolejna batalia, tym razem o wzrost wynagrodzeń” – napisali związkowcy.

Kolejne spotkanie w ramach negocjacji płacowych ma się odbyć w czwartek, 2 lutego.

JSW zatrudnia ok. 22 tys. osób. Średnie wynagrodzenie w spółce wynosi obecnie ponad 10,7 tys. zł brutto.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Maciej Dorosiński

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056