banknoty8 kkNegocjacje płacowe w KGHM Polska Miedź trwały dwa dni. Rekordowa jest również wysokość podwyżki – jak argumentują przedstawiciele związków zawodowych, mimo że stawki zasadnicze wzrastają o 13,2 proc., to finalnie wzrost płac będzie wyższy od spodziewanej inflacji.

Negocjacje płacowe w KGHM Polska Miedź rozpoczęły się we wtorek, a zakończyły już po dwóch dniach w czwartek (26 stycznia). Z zawartego porozumienia wynika m.in., że od 1 stycznia br zostają podwyższone stawki zasadnicze o 13,2 proc., natomiast przeszeregowania w oddziałach obejmą 20 proc. załogi, z czego 10 proc. zrealizowane zostanie w okresie do końca kwietnia br.

Strony zgodziły się również na wypłatę jednorazowej nagrody finansowej w wys. 2 tys. zł na pracownika po rozliczeniu wyników za I półrocze, pod warunkiem zrealizowania zaplanowanej na I półrocze wielkości produkcji oraz utrzymania się średniej ceny miedzi na poziomie nie niższym, niż założonym w budżecie.

„Łącznie płace w 2023 r wzrosną w stosunku do 2022 roku o wskaźnik ponad 20 proc., co było głównym celem negocjacyjnym Związku, bo otrzymana wartość jest wyższa od spodziewanej inflacji w kraj” - skomentował zawarte porozumienie Leszek Hajdacki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.

Do rezultatów negocjacji płacowych odniósł się również przewodniczący zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.

– Bardzo dziękuję za sprawny przebieg negocjacji w tych trudnych makroekonomicznie czasach. Obie strony porozumienia działały przede wszystkim w interesie pracowników KGHM. Wspólnie ustaliliśmy rekordową podwyżkę – 13,2 proc, wzrostu stawek płac zasadniczych – wskazał szef spółki.

KGHM Polska Miedź, to górniczo-hutniczo spółka, która jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka, która zatrudnia ok. 18,5 tys. pracowników, jest największym pracodawcą na Dolnym Śląsku.

źródło: nettg.pl, autor: JM, fot.: Krystian Krawczyk

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056