zwałyZwiązkowcy z Kompanii Węglowej apelują do zarządu, żeby odstąpił od likwidacji prawa emerytów, rencistów oraz innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla.

Związkowcy podkreślają, że cały czas toczą się rozmowy dotyczące postulatu, by zobowiązania w zakresie bezpłatnego węgla przejęte zostały przez Skarb Państwa.

Związki wskazują, że strona rządowa nie odrzuciła tego pomysłu, a jego realizacja mogłaby odciążyć spółki węglowe w roku 2016.

Związkowcy postulują, by w roku 2015 realizacja deputatu odbywała się wyłącznie w naturze w związku z rekordowymi zwałami węgla przy kopalniach.

Przypomnijmy: zarząd Kompanii Węglowej niedawno poinformował, że podjął Uchwałę o likwidacji uprawnień emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla poczynając od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Tym samym wypowiedział porozumienia zawarte z organizacjami związków zawodowych z 20 grudnia 2004 roku i z 6 lutego 2014 roku. Wypowiedzenia dokonano z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, który upływa 31 grudnia 2014 roku.

Uchwała nie ma zastosowania do osób, których uprawnienie do bezpłatnego węgla jest realizowane na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 2007 roku o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 ze środków budżetu państwa.

Jednocześnie Kompania Węglowa podkreśliła, że wraz z pozostałymi spółkami wydobywczymi wystąpiła do rządu RP z wnioskiem o przejęcie przez Skarb Państwa finansowania tego świadczenia dla uprawnionych osób.

Zarząd Kompanii Węglowej wskazał, że podjęcie Uchwały o zaprzestaniu wypłat tzw. deputatów węglowych dla emerytów, rencistów i innych uprawnionych podyktowane było trudną sytuacją ekonomiczno-finansową spółki, która nie jest w stanie dalej zaliczać tego świadczenia w ciężar swych kosztów oraz koniecznością stabilizacji kapitałów własnych, a tym samym likwidacją zagrożenia upadłości przedsiębiorstwa.

- To była trudna, ale i niezbędna decyzja - zaznaczył wówczas Mirosław Taras, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Alternatywą była utrata kapitałów własnych i złożenie wniosku o upadłość. Zarząd temu zapobiegł. Uzyskaliśmy stabilizację finansową firmy i utrzymaliśmy miejsca pracy dla 47 tysięcy ludzi. Nie mieliśmy więc żadnych wątpliwości podejmując tę uchwałę. Teraz musimy zabiegać o długoterminowe źródła finansowania, które pozwolą nam na wdrożenie programu restrukturyzacji, zapewniającego firmie poprawę efektywności i stabilną pozycję rynkową. Działania zarządu nie mają charakteru restrykcyjnego wobec byłych pracowników. Szanujemy prawa nabyte emerytów i rencistów do bezpłatnego deputatu węglowego. Kompania nie może jednak ponosić dalej kosztów tego świadczenia. To jest obowiązek państwa, które te prawa przyznało i gwarantuje. Tak, jak w przypadku kolejarzy ich uprawnienia do deputatu węglowego realizowane są przez państwo, tak powinno być też z górnikami - podkreślił prezes Mirosław Taras.

Jeżeli chodzi o dane dotyczące deputatów węglowych Kompanii Węglowej, to przedstawiają się one następująco: liczba uprawnionych wynosi ok. 160 tysięcy, roczny koszt realizacji świadczenia to ok. 260 mln zł, zawiązane rezerwy na realizację świadczeń 2 mld 891 mln zł, wielkość deputatu: 3 lub 2,5 tony węgla (po redukcji w wyniku porozumienia z 6 lutego 2014 roku o 2 lub 1,5 t.). Wartość deputatu: 597,54 zł/tonę.

źródło: wnp.pl, autor: Jerzy Dudała

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056