staszic kzmPo raz pierwszy od dwóch lat, w połowie roku nie przewidziano podwyżki płacy minimalnej. A to oznacza, że wyższych flapsów nie będzie. W większości górniczych spółek wartość posiłków profilaktycznych jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej. W 2025 r. podwyżka płacy minimalnej miała miejsce 1 stycznia, kolejna dopiero w styczniu 2026 r. Pierwsze prognozy mówią, że wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie wtedy niewielki...

Zarówno w 2023, jak i 2024 roku podwyżka płacy minimalnej miała miejsce dwa razy w roku – od 1 stycznia oraz od 1 lipca. Wzrost płacy minimalnej oznaczał automatyczną podwyżkę stawki posiłków profilaktycznych które otrzymują górnicy. Posiłki profilaktyczne to dodatek do górniczego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach.

W większości górniczych spółek wartość posiłków profilaktycznych jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej. Tak jest w przypadku największej węglowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej, gdzie dzienna wartość posiłków regeneracyjnych wynosi 1,5 proc. minimalnego wynagrodzenia dla pracowników dołowych i pracowników przeróbki.

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 r. wynosi 4666 zł brutto. Pracownicy dołowi i przeróbkarze PGG otrzymują stawkę w wysokości 69,99 zł za dniówkę.

Jeśli chodzi o pracowników PGG zatrudnionych na powierzchni, to wskaźnik przeliczeniowy ustalono na 1,35 proc. W przypadku pracowników administracji wartość posiłków profilaktycznych to z kolei 0,75 proc. wynagrodzenia minimalnego.

Zgodnie z porozumieniem z grudnia 2022 r. zawartym pomiędzy zarządem JSW a reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce wdrożono zasady ustalania wartości posiłków w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wartość posiłków wynosi tam także 1,5 proc. kwoty najniższego wynagrodzenia.

Wszyscy pracownicy JSW mają tę samą stawkę, z tym, że osoby, które nie są objęte rozporządzeniem (w rozporządzeniu jest mowa o pracach wykonywanych pod ziemią) odprowadzają od kwoty m.in. podatek, składki ZUS-owskie i w rezultacie otrzymują niższą stawkę „na rękę”.

Nie wiadomo, ile wyniesie płaca minimalna w 2026 r. Z pierwszych prognoz wynika, że podwyżka najniższej krajowej w 2026 r. będzie niewielka, gdyż ma być wyższa zaledwie o 2,2 proc. od obecnej. Do 15 czerwca rząd musi przedstawić pierwsze propozycje wysokości płacy minimalnej Radzie Dialogu Społecznego.

źródło: nettg.pl, autor: MOKR, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056