pniowek kzm1Reprezentatywne organizacje związkowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przedstawiły stanowisko dotyczące sytuacji firmy. Ich zdaniem największy producent węgla koksowego w Europie znalazł się na krawędzi bankructwa.

- Sytuacja jest dramatyczna - z rekordowych zysków 7,6 miliarda złotych w 2022 roku, spółka spadła do gigantycznych strat przekraczających 7 miliardów złotych, a przy obecnym tempie "przepalania" rezerw może utracić płynność finansową już jesienią 2025 roku - alarmują związkowcy.

Związkowcy zwracają też uwagę, że obecny zarząd JSW w ciągu roku "roztrwonił oszczędności z funduszu stabilizacyjnego w wysokości prawie 5 miliardów złotych".

W piśmie przedstawiciele związków zawodowych podkreślają też m.in., że strona społeczna od wielu miesięcy przedstawia konkretne propozycje ratowania spółki, a zarząd JSW je ignoruje. Chodzi o:

• Przerzut sprzętu i brygad roboczych w celu zwiększenia produkcji węgla typu hard
• Stworzenie programu dobrowolnych odejść pracowników posiadających uprawnienia emerytalne
• Zmniejszenie zatrudnienia w biurze zarządu spółki
• Likwidacja biur JSW w Warszawie
• Zmniejszenie liczby spółek-córek i ograniczenie kosztów ich funkcjonowania
• Ujęcie JSW w ustawie, która pozwoli na korzystanie przez pracowników spółki z urlopów górniczych i odpraw jednorazowych

Związkowcy z JSW: Wynagrodzenia mogą zmniejszyć się o 40 proc.

Zdaniem związkowców władze JSW w najbliższym czasie będą dążyły do zastosowania "opcji atomowej" wobec pracowników, czyli:

- obniżenia stawek zaszeregowania o 15 procent,
- zawieszenia gwarancji zatrudnienia,
- zawieszenia wypłaty "czternastki" oraz deputatu węglowego,
- zawieszenia odpraw emerytalnych i nagród jubileuszowych,
- zmiany naliczania stawki urlopowej oraz zawieszenia dopłat do świadczeń chorobowych.

Jak podkreślają autorzy dokumentu, oznaczałoby to zmniejszenie przeciętnego wynagrodzenia pracownika o około 40%. - Alternatywą może być upadłość spółki lub proces sanacji. Uzasadnieniem będzie oczywiście "brak współpracy z stroną społeczną" - podkreślają związkowcy.

JSW opublikowała w środę stanowisko w sprawie listu związkowców. - Sytuacja finansowa Spółki wymaga pilnych działań naprawczych i potwierdzamy, że takie działania już zostały podjęte. Naszym priorytetem niezmiennie jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie stabilności finansowej JSW w perspektywie długoterminowej - informują przedstawiciele JSW.

Spółka wyjaśnia, że jej obecna sytuacja finansowa wynika z "wyjątkowo trudnych warunków rynkowych". - Tak jak wiele firm wydobywczych w Europie, mierzymy się z problemem spadających marż i rosnących kosztów. Średnie ceny węgla koksowego spadły z ponad 360 USD w 2022 roku do poziomu poniżej 200 USD w roku 2025 za tonę, co w połączeniu z obecnie utrzymującą się tendencją spadkową kursów walut, a także wzrostem świadczeń na rzecz pracowników w latach 2021-2023 o niemal 60%, negatywnie przekłada się na wyniki finansowe Spółki -przypomina JSW.

Zarząd JSW: Jesteśmy otwarci na dialog.

Przedstawiciele JSW zapewniają, że działają odpowiedzialnie i starają się minimalizować ryzyka, z ograniczeniem wpływu na warunki pracy. 

- Działamy w trybie ciągłych decyzji - niezwłocznie po diagnozie problemów, wdrażamy działania naprawcze. Od listopada realizujemy Plan Strategicznej Transformacji, którego elementem są m.in. obniżenie kosztów, racjonalizacja zakupów. Jednocześnie utrzymaliśmy kluczowe inwestycje w modernizację infrastruktury i bezpieczeństwo pracy - mimo trudności finansowych, nie ograniczaliśmy nakładów na BHP. Prowadzimy rozmowy z bankami w celu zabezpieczenia płynności Spółki w perspektywie kolejnych kwartałów. Dzięki zaangażowaniu całej załogi, regularnie, z kwartału na kwartał bieżącego roku, produkcja i sprzedaż węgla rośnie, przekraczając zakładane plany. Pomimo wymiernych efektów podjętych inicjatyw, z uwagi na pogarszającą się sytuację rynkową, dotychczasowe działania oszczędnościowe mogą okazać się niewystarczające - czytamy w oświadczeniu JSW.

Przedstawiciele górniczej spółki przekonują jednocześnie, że pracownicy są "fundamentem" działalności JSW. - Jakiekolwiek decyzje dotyczące kosztów pracy, będą możliwe po przeprowadzeniu szerokiego dialogu społecznego. Przedstawione w pismach związkowych informacje dotyczące działań skierowanych w stronę pracowników, dziś stanowią warianty analizowane na poziomie zarządzania ryzykiem płynności i nie mają charakteru decyzji gotowych do wdrożenia. O wszelkich decyzjach zarząd Spółki będzie informował na bieżąco wszystkich pracowników -podkreśla spółka.

- Przypominamy, że niezmiennie jesteśmy otwarci na dialog i zapraszamy organizacje związkowe do rzeczowej i konstruktywnej rozmowy. Jesteśmy przekonani, że bezpośrednie spotkania, oparte na rzetelnych danych finansowych i realnych możliwościach Spółki, są najlepszą drogą do wspólnego poszukiwania rozwiązań. Zależy nam na spokojnej i merytorycznej atmosferze rozmów, która sprzyja wzajemnemu zrozumieniu i budowaniu porozumienia na rzecz bezpieczeństwa pracowników i przyszłości Spółki - dodają przedstawiciele JSW.

źródło: nettg.pl, autor: TCZ, fot.: Katarzyna Zaremba-Majcher

ZWIĄZEK ZAWODOWY "KADRA"
KWK "CHWAŁOWICE" W RYBNIKU

ul. Przewozowa 4, 44-206 Rybnik
KRS: 0000000306
NIP: 642-256-54-66
REGON: 273939056